Zaskakujące fakty o noworodkach. Nie zdajemy sobie sprawy, jak dużą rolę pełni wzrok

Trzymanie noworodka w rękach to niesamowite uczucie. Wielu z nas, patrząc na nie, nie zdaje sobie sprawy, ile to maleństwo ma już wtedy rozwiniętych zmysłów i jak szybko zdobywa nowe umiejętności. Czy potrafi wyczuć swoją mamę? Jak widzi świat? Oto wiele faktów, które może was zaskoczyć.


Dzieci rodzą się z umiejętnością pływania

Dziecko przez 9 miesięcy przebywa w łonie matki i wodach płodowych, co sprawia, że takie środowisko jest dla niego naturalne. Noworodek potrafi zatem pływać i wstrzymać oddech pod wodą. Ta umiejętność niestety zanika w okolicach 6. lub 7. miesiąca życia, więc jeśli rodzic nie zabiera dziecka na basen w okresie niemowlęcym, będzie ono musiało w przyszłości na nowo nauczyć się pływać i wstrzymywać oddech pod wodą.



Czy wszystkie noworodki mają błękitne oczy?

Wielu rodziców z ciemnym kolorem oczu jest zaskoczonych, w momencie gdy widzi swoje nowo narodzone dziecko z błękitnym kolorem tęczówki. Powodem takiej barwy oczu u dziecka jest brak pigmentu w tęczówce, który powstaje z czasem i zmienia się aż do ukończenia 1. roku życia.



Noworodki płaczą bez łez

Rodzice często są zdziwieni, gdy widzą, jak ich dziecko w pierwszych dniach po przyjściu na świat płacze bez łez. Nie jest to powód do niepokoju. Dziecko po urodzeniu nie ma do końca wykształconych kanalików łzowych. Dopiero po upływie trzech-czterech tygodni, gdy dziecko z okresu noworodkowego przechodzi w niemowlęcy, nabywa umiejętność płaczu ze łzami - mówiła o tym Dr Sage Timberline, pediatra z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Sacramento w rozmowie z serwisem Live Science. Jeśli jednak po kilku tygodniach łzy podczas płaczu u dziecka nadal się nie pojawiają, może to wskazywać na zatkane kanaliki łzowe. Wówczas warto wybrać się z pociechą do lekarza, ponieważ nieleczona przypadłość może stać się przyczyną nawracających infekcji bakteryjnych oka.

fot. Shutterstock


Dziecko już w łonie matki rozpoznaje smak i zapach

Dziecko już w trzecim trymestrze ciąży rozpoznaje smaki dzięki wodom płodowym. Po porodzie maluch najbardziej lubi słodki smak. Już w brzuchu wyczuwa również to, co wdycha i zjada mama. Noworodek ma dobrze wykształcony zmysł węchu. Dzięki temu odnajduje pierś mamy. Zapach mamy działa na dziecko uspokajająco.



Noworodek ma krótki wzrok

Zaraz po przyjściu na świat dziecko ma bardzo słaby wzrok, ponieważ w brzuszku mamy dziecko nie potrzebowało korzystać z tego zmysłu. Krótki wzrok u noworodka pozwala mu skupić się na tym, co jest najważniejsze, a z upływem pierwszych tygodni bardzo szybko się rozwija.

Przez pierwsze kilka dni po porodzie dziecko widzi bardzo niewyraźnie i w ograniczonej odległości (do ok. 25 cm od oczu), dostrzega jedynie różnicę między światłem a ciemnością. Na początku dziecko widzi głównie mamę, która je karmi, nosi, przebiera. To, co znajduje się dalej i dookoła jest zamazane. Jak ustalili naukowcy z Uniwersytetów w Oslo i Uppsali, ostrość widzenia u tygodniowego dziecka jest ok. 30 razy gorsza niż u dorosłego. Jednak z upływem pierwszych tygodni życia wzrok bardzo szybko się poprawia. Dziecko zaczyna rozróżniać kilka kolorów: żółty, pomarańczowy, czerwony, zielony.



Już po 40. tygodniach życia dziecko zaczyna dostrzegać nawet okruszki

Po 3. tygodniach dziecko zaczyna zwracać uwagę na źródło światła i odwracać głowę w jego kierunku. W 6. tygodniu życia dostrzega przedmioty ustawione na wprost jego oczu, a w 8. tygodniu wodzi już wzrokiem za przedmiotem i potrafi rozpoznawać twarze najbliższych osób. Reaguje na ich widok. W 12. tygodniu dziecko zaczyna wykazywać zainteresowanie tym, co widzi. Wyciąga rączki, zaczyna chwytać przedmioty. W 28. tygodniu zaczyna odczuwać emocje, gdy widzi coś niepokojące, np. reaguje płaczem na widok nieznajomego. Około 40. tygodnia życia niemowlę już szybko przenosi uwagę z jednego obiektu na drugi, wykazuje zainteresowanie zabawkami będącymi w ruchu lub oddalonymi o kilka metrów. Zaczyna się interesować obrazkami w książkach i dostrzegać nawet okruszki.

Odpowiednie widzenie wpływa na prawidłowy rozwój dziecka, dlatego ważna jest bezpieczna higiena oczu od pierwszego dnia życia, która na szczęście nie jest skomplikowana. Polega na płukaniu powiek, rzęs oraz oczu pociechy w celu ułatwienia usuwania naturalnych wydzielin z oczu lub resztek zanieczyszczeń. Należy jednak pamiętać, aby stosować odpowiedni preparat do oczyszczania, przeznaczony dla dzieci, sterylny, posiadający odpowiedni skład i jakość. W pierwszych dniach życia dziecka podczas dbania o higienę jego oczu powinno się stosować środek dedykowany noworodkom. Informacja o tym powinna zostać zamieszczona w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

wróć do strony głównej