Kompletowanie wyprawki dla noworodka to niełatwa sprawa. Co powinno się w niej znaleźć

redakcja
18.11.2020 09:22
A A A
Luxidropin

Luxidropin (Luxidropin)

Trzeba zadbać, żeby maleństwu niczego nie zabrakło. Z drugiej strony nadmiar gadżetów dla noworodka i świeżo upieczonej mamy może wprowadzić w domu niepotrzebny chaos.

Każda przyszła mama staje przed tym problemem. Z jednej strony chce, żeby dziecku, szczególnie w pierwszych chwilach życia niczego nie zabrakło, żeby produkty do pielęgnacji i ubranka były najlepszej jakości, z drugiej ogromna ilość dostępnych na rynku gadżetów, ułatwiających pielęgnację niemowląt powoduje niemałe zamieszanie i naraża domowy budżet na poważny uszczerbek. Są jednak produkty, których w każdym domu, wraz z pojawieniem się nowego członka rodziny nie powinno zabraknąć. 

Ubranka – warto zachować umiar 

Kupując pajacyki, body i śpioszki, zwróć uwagę na to, żeby były łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu. Tu w formie zapięć lepiej sprawdzają się suwaki niż guziki czy zatrzaski. Ubranka powinny być dopasowane do pory roku, w której Twoje maleństwo przyjdzie na świat. Nie ma sensu kupować zbyt wielu w tych najmniejszych rozmiarach: 56, czy 62, bo zrobią się za małe w mgnieniu oka. Nie zapomnij o rękawiczkach niedrapkach i miękkiej czapeczce. 

LuxidropinLuxidropin Luxidropin

Pościel i kocyki – miękkie i delikatne 

Poszewki powinny być uszyte z miękkiego, przyjemnego w dotyku materiału (len, bawełna). Kołdra i poduszka z kolei dobrze, gdyby miały hipoalergiczne wypełnienie. Jeśli zamiast kołderki decydujesz się na cieplejszy kocyk, upewnij się, że dobrze zniesie częste pranie, bo taki los zapewne czeka go na samym początku. Z tego też powodu warto mieć zapasowy kocyk na zmianę. Warto także kupić nieprzemakalne prześcieradło, które uchroni materac przed zmoczeniem i plamami. Niektóre mamy, zamiast kołdry lub kocyka wybierają śpiworek dla dziecka.  

Kosmetyki i środki do pielęgnacji – ważny jest skład 

Wybierając mydło lub płyn do kąpieli, zwróć uwagę na to, czy kosmetyk jest przeznaczony dla dzieci od pierwszych dni ich życia. Ważne, żeby był hipoalergiczny, bez barwników, substancji zapachowych etc. Na początku przyda się także termometr do mierzenia temperatury wody przygotowanej do kąpieli, a także delikatna myjka lub gąbeczka. W pierwszych dniach i tygodniach życia dziecka należy poświęcać szczególnie dużo uwagi pielęgnacji jego oczu. Są bardzo delikatne i podatne na zakażenia, należy więc odpowiednio dbać o ich higienę. Nie powinno Ci więc zabraknąć jałowych gazików i specjalistycznego preparatu do przemywania oczu. Kiedyś do tego celu stosowano głównie sól fizjologiczną, ale teraz na rynku są dostępne nowoczesne, wygodne w użyciu (np. w formie mgiełki rozpylanej bezpośrednio na oko lub gazik) preparaty o bogatszym składzie, zachowujące sterylność nawet przez kilka miesięcy. Warto zwrócić uwagę na to, aby wybrać taki, który można stosować od pierwszych dni życia, który nie zawiera konserwantów, ma fizjologiczne pH i nie powoduje podrażnień.  

Pierwsze zabawki 

Na samym początku nie będą maleństwu potrzebne. Nie oznacza to, że pluszowy miś lub króliczek nie mogą dotrzymać mu towarzystwa w łóżeczku. Kiedy dziecko skończy już 4-5 miesięcy można powiesić nad łóżeczkiem karuzelę. Dobrze sprawdza się taka na baterie. Kojące dźwięki pozytywki, w którą zwykle jest wyposażona pomogą uspokoić malucha, a obracające się zawieszki (zwykle w kształcie zwierzaków, chmurek etc.) zajmą jego uwagę na dłuższą chwilę. Kupując zabawki dla niemowlaka, wybieraj te czarno-białe. Taki maluch ma słabo rozwiniętą ostrość widzenia, jego uwagę najlepiej zwrócą mocno kontrastujące kolory. Pierwszy, który zacznie widzieć, będzie czerwony, więc kolejną zabawkę wybierz w tej właśnie barwie.